خروج آمریکا از برجام و فشار علیه ایران عامل اصلی بحران کنونی است

وزارت خارجه چین در واکنش به گزارش تازه آژانس درباره ایران تاکید نمود، خروج یکجانبه آمریکا از برجام و فشار حداکثری علیه ایران عامل اصلی بحران کنونی است، واشنگتن باید از این رفتار های نادرست خود دست بکشد.

خروج آمریکا از برجام و فشار علیه ایران عامل اصلی بحران کنونی است

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی وزارت خارجه چین در نشست هفتگی خود با خبرنگاران به آنالیز مسائل روز منطقه و دنیا از جمله گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی هسته ای درباره ایران پرداخت.

به نوشته وبگاه وزارت خارجه چین، گنگ شوانگ از سخنگویان این وزارتخانه در نشست روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران حاضر در زمینه انتشار گزارش فصلی آژانس بین المللی انرژی هسته ای در زمینه ایران و واکنش وزرای خارجه فرانسه، انگلیس و آلمان و مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: ما گزارش آژانس بین المللی هسته ای و بیانیه مشترک طرف اروپایی را ملاحظه کردیم. چین بر این باور است که خروج یکجانبه آمریکا از برجام و فشار حداکثری علیه ایران عامل اصلی بحران کنونی است. آمریکا باید از چنین رفتار های نادرست خود دست کشیده تا فضا برای کوشش های دیپلماتیک و ایجاد شرایط برای تنش زدایی فراهم گردد.

این دیپلمات چینی در ادامه تاکید نمود: در این میان، طرف های درگیر از جمله طرف اروپایی و ایران باید با خویشتنداری، متعهد به اجرای کامل و مؤثر برجام و حل اختلافات باشند. چین از آژانس انرژی بین المللی انرژی هسته ای در انجام وظایف خود به صورت عینی و بیطرفانه پشتیبانی می نماید و به همکاری با دیگر طرف ها برای حل سیاسی و دیپلماتیک مسئله هسته ای ایران ادامه خواهد داد.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران نیز امروز در صفحه توئیترش در واکنش به بیانیه وزرای خارجه سه کشور اروپایی و با ضمیمه کردن نامه 6 نوامبر 2018 خود خطاب به فدریکا موگرینی مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سایر اعضای برجام نوشت: به تعهدات خود ذیل برجام کاملا پایبند بوده ایم. شما؟! فقط یک تعهد را نشان دهید که در 18 ماه گذشته به آن عمل نموده اید. وقتی که شما مشغول دفع الوقت بودید، ایران مکانیسم برطرف اختلاف را به جریان انداخت و آن را به اتمام رساند.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز درخصوص گزارش اخیر آژانس در زمینه راستی آزمایی اجرای برجام گفت: این گزارش نشان می دهد که آژانس همچنان دسترسی کاملی در ایران دارد و علیرغم کاهش تعهدات ایران تحت برجام که با هدف برقراری توازن نسبی بین حقوق و تکالیف طرفین انجام می گردد، همچنان قادر به راستی آزمایی هم اجرای تعهدات و هم توقف اجرای بخشی از تعهدات است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 14 دی 1398 بروزرسانی: 14 دی 1398 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 547

به "خروج آمریکا از برجام و فشار علیه ایران عامل اصلی بحران کنونی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خروج آمریکا از برجام و فشار علیه ایران عامل اصلی بحران کنونی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید