خبرنگاران 258 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی در یزد تعطیل شد

به گزارش مجله پیامکی، یزد - خبرنگاران - مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با تاکید بر اهمیت جلوگیری از برداشت بی رویه آب از منابع زیرزمینی و مدیریت استحصال این ماده حیاتی،گفت: با همکاری 20 گروه گشت و بازرسی فعال در 10 شهرستان استان طی هفت سال گذشته 258 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی با حکم قضایی تعطیل شد.

خبرنگاران 258 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی در یزد تعطیل شد

محمدمهدی جوادیان زاده عصر یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران ، اضافه نمود: برای مدیریت برداشت آب و بهره وری از این ماده با ارزش مالی بالا ، هم اکنون 2 هزار و 300 حلقه چاه مجاز کشاورزی در استان فعال است که برای تعادل بخشی آب در بخش کشاورزی ، از این تعداد تا به امروز هزار و 800حلقه چاه به کنتور هوشمند با همکاری شرکت توزیع برق استان تجهیز شده است.

مدیرعامل آب منطقه ای یزد با اشاره به انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران، اضافه نمود: سهم سالانه استان از آب انتقالی 20 میلیون مترمکعب مشخص شد که مربوط به مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو اردکان و سایر صنایع استان است که با انتقال آن بخشی از آب در سایر قسمت ها صرفه جویی می گردد .

آشنایی یزدی ها با فرهنگ مصرف درست آب

وی با تاکید بر حرکت به سمت شناسایی الگوهای برتر مصرف آب اظهار داشت: یزد از الگوهای پیروز بسیاری برخوردار است زیرا مردم استان از گذشته با فرهنگ مدیریت مصرف آب به خوبی آشنا هستند.

وی، با تبیین نقش فرهنگ سازی در حفظ منابع آبی گفت: طرح سپاس آب که در سال های اخیر در دستور کار شرکت آب منطقه ای قرار گرفته از اقدامات اثربخشی است که با معرفی الگوهای برتر مدیریت مصرف می تواند نقش چشمگیری در حفظ این منابع داشته باشد.

جوادیان زاده ادامه داد: برخوردار نبودن از الگوهای موثر در کاهش مصرف آب از جمله مسائل موجود برای حراست از منابع آبی است،گرچه همواره مردم را به مدیریت مصرف و صرفه جویی تشویق نموده ایم اما کمتر الگوی موثری در این زمینه معرفی شده است.

آبخوان های یزد در معرض تهدید قرار گرفته است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با بیان اینکه شرایط بحرانی منابع آبی استان و شهرستان ابرکوه در سال های اخیر ، اظهار کرد: آبخوان ها به شدت رو به خطر است و برای حفظ این منابع باید بیش از پیش نسبت به مدیریت آب توجه گردد.

جوادیان زاده با تاکید بر ترویج کشت محصولات کم آبخواه در منطقه توضیح داد: در چنین شرایطی اجرای طرح های تعادل بخشی در کنار فرهنگ سازی تنها نسخه نجات بخش منابع آب ابرکوه و سایر مناطق استان است.

وی همچنین اضافه نمود: سال جاری برای دومین سال متوالی طرح خاموشی 90 روزه چاه های کشاورزی در ابرکوه اجرا نمی گردد، و کشاورزان این شهرستان برای نخستین بار تا آخر فروردین ماه سال آینده با برنامه ریزی متناسب با حجم آب تحویلی میزان برداشت آب را مدیریت می نمایند.

کاهش 63 سانیمتری آب سفره های زیرزمینی ابرکوه

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد افزود،: با برداشت بی رویه آب به عنوان ارزشمندترین ماده حیاتی در گذشته ، سالانه سطح منابع آب های زیرزمینی ابرکوه حدود 63 سانتیمتر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه سال گذشته با اجرای خاموشی 60 روزه چاه های کشاورزی در استان 99 میلیون مترمکعب آب صرفه جویی شد، تاکید نمود: با خاموشی چاه های کشاورزی علاوه بر افزایش کیفیت آب ، افت سطح منابع آبی نیز کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه آب بخش های کشاورزی ، شرب و صنعت استان از سه هزار و 600 حلقه چاه کشاورزی استحصال می گردد ، توضیح داد: این در حالی است که شرایط آب 16 دشت استان ناپدار است و دشت های یزد - اردکان و ابرکوه هم در شرایط بحرانی قرار گرفته است.

جوادیان زاده یادآور شد: باتوجه به کسری مخازن آب زیرزمینی عمق بعضی فروچاله ها در ابرکوه به 200 متر رسیده و بایستی کشاورزان در مدیریت برداشت آب و حفاظت از این سرمایه ،جدی باشند.

وی با بیان اینکه ایجاد فروچاله ها نشان دهنده مرگ آبخوان های منطقه است، ادامه داد: در اثر افت سطح آب های زیرزمینی ، سطح زمین فروکش نموده است.

وی در ادامه توضیح داد : طرح احیا و تعادل بخشی با هدف حفظ منابع موجود مربوط به کل کشور است و این طرح در استان های همجوار هم اجرا می گردد.

اجرای خاموشی چاه های کشاورزی از سال 1395

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در ادامه اظهار داشت: طرح خاموشی چاه های کشاورزی از سال 1395 در استان یزد اجرا شده است.

جوادیان زاده افزود: با اجرای طرح خاموشی 30 روزه چاه های کشاورزی در سال 1395، 45 روزه در سال 1396، 60 روزه در سال 1397 و برداشت حجمی در سال 1398، جمعا حدود 302 میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه جویی و آب سفره های زیرزمینی تقویت شد.

شهرستان ابرکوه 662 حلقه کشاورزی دارد که بیش از 90 درصد آب استحصالی آن در بخش کشاورزی مصرف می گردد.

مرکز این شهرستان 55 هزار نفری در 140 کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار گرفته است.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1314

به "خبرنگاران 258 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی در یزد تعطیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران 258 حلقه چاه غیرمجاز کشاورزی در یزد تعطیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید