خبرنگاران سازمان ملل خواستار محافظت بیشتر از خبرنگاران شد

به گزارش مجله پیامکی، تهران- خبرنگاران- دبیرکل سازمان ملل یک روز قبل از روز جهانی آزادی مطبوعات خواستار حفاظت بیشتر از خبرنگاران شد.

خبرنگاران سازمان ملل خواستار محافظت بیشتر از خبرنگاران شد

به گزارش وب سایت اخبار سازمان ملل، آنتونیو گوترش در پیامی ویدئویی به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات خواستار محافظت بیشتر از مجله پیامکی شد که پادزهر را برای آنچه که او به عنوان اطلاعات غلط همه گیری درباره بحران ویروس کرونا توصیف نموده است، ارائه می دهند.

گوترش همچنین در ادامه بر نقش اساسی رسانه در کمک به مردم در تصمیم گیری های آگاهانه تاکید کرد.

دبیر کل سازمان افزود: در شرایط فعلی تصمیمات می توانند میان زندگی و مرگ تفاوت ایجاد کنند. وی گفت: با گسترش بیماری همه گیر، این امر منجر به بروز همه گیری های اطلاعات نادرست از توصیه های مضر سلامتی گرفته تا تئوری های توطئه وحشی شده است.

به گفته گوترش، مطبوعات با ارائه اخبار و تحلیل های معتبر، علمی، مبتنی بر واقعیت در حقیقت پادزهر ارائه می دهند.

وزرای خارجه چهار کشور اروپایی نیز با انتشار بیانه ای به مناسبت سوم مه، روز جهانی آزادی مطبوعات که توسط یونسکو نامگذاری شده، خواستار رعایت آن شدند.

در این بیانیه آمده است: روز جهانی آزادی مطبوعات به ما یادآوری می کند که مجله پیامکی اطلاعات قابل اعتماد و با کیفیت بالا به افکار عمومی می رسانند.

وزاری خارجه چهار کشور اروپایی اضافه نموده اند: این وظیفه در دوران شیوع کرونا نه تنها اهمیت بیشتری یافته، بلکه سخت تر هم شده اند.

در این بیانه همچنین تاکید شده است: ما باید با تلاش دولت هایی که سعی می کنند با سو استفاده از پاندمی، آزادی مطبوعات را محدود نموده، مانع از بحث ها میشوند، از ژورنالیست ها سو استفاده نموده و اطلاعات غلط منتشر می کنند، مقابله کنیم و مانع از سانسور، تهدید و زندانی کردن مجله پیامکی شویم.

به دنبال شیوع ویروس کرونا در سرتاسر جهان، دبیر کل سازمان ملل و سازمان جهانی بهداشت بر مقابله بیشتر با اطلاعات نادرست متمرکز شده اند.

در اواخر ماه مارس (فروردین) ، دبیر کل سازمان ملل از آغاز راهبرد ارتباطات برای مبارزه با افزایش نظریه های اطلاعات غلط و توطئه های مربوط به این بیماری جدید خبر داد.

ویروس کرونا موسوم به کوید 19 اواسط ماه دسامبر (24 اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در 30 دسامبر سال 2019 (9 دی ماه 98) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین بیان نمود.

تدروس آدهانوم مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه 21 اسفندماه 98 در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه همه گیر (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی های این سازمان ویروس کرونا را همه گیر جهانی شناسایی و اعلام می کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 943

به "خبرنگاران سازمان ملل خواستار محافظت بیشتر از خبرنگاران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران سازمان ملل خواستار محافظت بیشتر از خبرنگاران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید