تردد ایرانی ها و عراقی ها از مرزهای دو کشور غیر زیارتی است خبرنگاران

به گزارش مجله پیامکی، مدیر حج و زیارت خوزستان گفت: اعزام زائران به عتبات عالیات از اسفندماه سال 98 تا کنون متوقف شده و تردد ایرانی ها و عراقی ها از مرزهای دو کشور غیرزیارتی است و به اعزام کاروان ها به عتبات هیچ ارتباطی ندارد.

تردد ایرانی ها و عراقی ها از مرزهای دو کشور غیر زیارتی است خبرنگاران

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سعید نمکی، وزیر بهداشت به دنبال خیز ویروس کرونا در استان خوزستان و افزایش شمار مبتلایان به ویروس جهش یافته در کشور، نسبت به باز بودن مرزهای ایران و عراق و تردد از آن، اعتراض کرده و گفته بود: ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشتش مجوز و اجازه دادیم؟ چه کسی از من نامه دارد در این زمینه؟ کدام یک از همکارانم با برخی از این ترددها موافقت کردند؟

نمکی دو روز پس از آن اظهارات، نسبت به تعلل در بستن مرزهای غربی و جنوب غرب کشور شاکی شد و اظهار کرد: رنجش خاطرم از این است که بارها اعلام کرده بودم که در این ایام رفتن به عتبات و زیارت عزیزان مان در کربلا و نجف ممکن است منجر به خیز بیماری در استان های مرزی شود. من هر شب و هر روز یکی از آرام بخش هایم بو کردن تربت امام حسین (ع) است اما این سفرها را در این ایام بسیار مضر دانستم.

ناصر حویزاوی، مدیر حج و زیارت استان خوزستان در واکنش به این سخنان وزیر بهداشت گفت: سازمان حج و زیارت بنا به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، تمامی اعزام های زمینی و هوایی به عتبات عالیات را از اسفندماه 98 متوقف کرده و در یک سال گذشته هیچ اعزامی نداشته است.

او درباره ترددهای اجرا شده از مرزهای دو کشور ایران و عراق، اظهار کرد: همان طور که طبق روال تردد مسافران ایرانی و تجار به سایر کشورهای همسایه از مرزهای مختلف زمینی و هوایی تحت نظارت وزارت بهداشت و درمان انجام می شود، تردد ایرانی ها و عراقی ها از مرزهای دو کشور نیز در قالب های غیرزیارتی انجام می شود و این ترددها هیچ ارتباطی به اعزام های سازمان یافته و تحت نظارت سازمان حج و زیارت نداشته و ندارد و ما نیز طی یک سال اخیر اعزامی نداشته ایم.

او اضافه نمود: در همین مدت دستورالعمل های بهداشتی توسط همکاران در ستاد مرکزی سازمان حج و زیارت، کارشناسان وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر برای طرح اعزام کنترل شده به عتبات عالیات تدوین شد و از طریق وزارت امور خارجه برای طرف عراقی ارسال شد تا به یک تفاهم نامه مشترک برای اعزام ها تبدیل شود. از سویی، کلیات این طرح پیشنهادی و دستورالعمل بهداشتیِ تدوین شده برای اعزام زائران از طریق سازمان حج و زیارت به وزارت بهداشت و کمیته امنیتی و اجتماعی ستاد مقابله با کرونای کشور نیز ارسال شد تا در قالب طرحی مشخص در ستاد ملی مقابله با کرونا مطرح و در صورت تصویب، اعزام ها بر اساس شرایط درج شده در دستورالعمل اجرایی شود.

او در ادامه به بخش هایی از دستورالعمل تهیه شده برای اعزام عتبات اشاره کرد و گفت: بر این اساس در صورت انجام تفاهم طرفین، اعزام به صورت محدود خواهد بود، ضمن آن که از شهرهای قرمز و نارنجی و متقاضیان دارای بیماری زمینه ای اعزام نخواهند شد و توجه به میانگین سنی زائران و ارائه جواب منفی تست کرونا برای ثبت نام برخی از مهم ترین بندهای این دستورالعمل است.

حویزاوی تاکید کرد: درحال حاضر با توجه به ادامه همه گیری کرونا، این فرایند ادامه دارد و هیچ گونه اعزام زائر تحت پوشش و سازماندهی سازمان حج و زیارت انجام نمی شود.

بنابر گزارش روابط عمومی سازمان حج و زیارت، مدیر حج و زیارت استان خوزستان با اشاره به اوج دریافت ویروس کرونا در این استان، اظهار کرد: کارگزاران و پرسنل سازمان حج و زیارت با توجه به شرایط نامساعد کرونایی این استان در یک هفته اخیر برای تهیه بیش از 250 هزار ماسک بهداشتی و مقادیری مواد ضدعفونی کمک کردند. این اقلام بهداشتی پیشگیرانه از کرونا در مناطق محروم و نقاط آلوده کرونایی خوزستان توزیع شده است.

حویزاوی بیان نمود: کارگزاران و همکاران سازمان حج و زیارت در بحران و هر زمانی که مردم نیاز به کمک دارند وارد عمل شده و در جریان کرونا هم با توجه به تعطیلی سفرهای زیارتی و مسائل اقتصادی ناشی از کرونا در این بحران در عرصه کمک به مردم حضور داشته و همچنان هم فعال هستند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 فروردین 1400 بروزرسانی: 8 فروردین 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1483

به "تردد ایرانی ها و عراقی ها از مرزهای دو کشور غیر زیارتی است خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تردد ایرانی ها و عراقی ها از مرزهای دو کشور غیر زیارتی است خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید