آخرین خبرها درباره رقم دستمزد کارگران

به گزارش مجله پیامکی، به گزارش خبرنگاران، دویست و نود و ششمین نشست شورای عالی کار با دستور کار معین دستمزد 1400 و حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در وزارت کار برگزار گردید؛ جلسه ای سه ساعته که با مذاکرات فشرده شرکای اجتماعی همراه بود و نمایندگان کارگر و کارفرما ضمن بیان نقطه نظرات، درصدهای پیشنهادی خود را اعلام کردند.

آخرین خبرها درباره رقم دستمزد کارگران

اگرچه به دلیل فاصله درصدهای پیشنهادی گروه کارگری و کارفرمایی، جلسه معین دستمزد بدون نتیجه انتها یافت اما با توجه به فضای مطلوب جلسه دوم و سیگنال های مثبتی که از آن بیرون آمده در صورت نزدیکتر شدن دیدگاههای طرفین به یکدیگر به احتمال بسیار، شنبه نشست نهایی معین دستمزد خواهد بود و رقم دستمزد 1400 معین خواهد شد.

موضوع افزایش حق مسکن و بن خواربار کارگری از دیگر محورهای دومین جلسه دستمزد شورای عالی کار بود که فرایند مذاکرات، احتمال افزایش مبلغ یاری هزینه مسکن و بن کارگری در سال آینده را تقویت کرد.

ناصر چمنی، نماینده کارگران در شورای عالی کار در تشریح جزییات برگزاری دومین نشست دستمزد شورای عالی کار اظهار کرد: در حال حاضر روی کلیات دستمزد بحث می کنیم و امیدواریم شنبه نتیجه بگیریم. تاکید ما این است که اختلاف دو میلیون تومانی هزینه سبد معیشت کارگران در مقایسه با سال گذشته جبران گردد.

وی اضافه نمود: اگر چه درصد پیشنهادی ما برای افزایش مزد با درصد پیشنهادی کارفرمایان فاصله داشت و جلسه به نتیجه نرسید ولی اگر دیدگاه های دو طرف به یکدیگر نزدیک تر گردد می توانیم شنبه به نتیجه برسیم به شرط آنکه با توجه به شرایط موجود، اختلاف و شکافی که بین هزینه سال جاری سبد معیشت کارگران و سال گذشته به وجود آمده، ترمیم گردد.

نماینده کارگران در شورای عالی کار در عین حال فرایند برگزاری نشست دستمزد شورای عالی کار نسبت به سال قبل را مطلوب توصیف کرد و گفت: خوشبختانه جلسه بدون تنش و با گفتمان مطلوب به انتها رسید و مثل سال گذشته نبود که اعلام درصدهای پیشنهادی از جانب دو طرف، حالت برد و باخت پیدا نموده و بحث دستمزد را به جایی کشانده بود که احساس می شد دنبال برنده و بازنده میدان هستیم.

وی توضیح داد: اعتقاد ما این است که اگر دولت می خواهد برای کارگران کاری بکند و به معنای واقعی سهم خود را در قبال کارگر و کارفرما بپردازد، سال جاری بهترین فرصت است و امیدواریم شنبه هفته آینده که وزیر کار نیز حضور دارند در یک توافق مثبت و فضایی مطلوب، تکلیف دستمزد 1400 روشن گردد.

چمنی گفت: خواسته ما این است که هزینه دو میلیون تومانی که به سبد معیشت سال جاری کارگران اضافه شده در دستمزد سال آینده جبران کنیم؛ لذا اگر به اهدافی که در بحث دستمزد درنظر داریم دست پیدا نکنیم ممکن است روز شنبه هم به نتیجه نرسیم، با این حال نمایندگان کارگری تمام کوشش خود را برای افزایش حقوق جامعه نجیب و زحمتکش کارگری به کار خواهند گرفت.

وی در انتها گفت: ملتهب کردن جامعه 42 میلیون نفری کارگری که چشم انتظار رقم دستمزد سال آینده هستند، به هیچ وجه شایسته نیست و اگر دو شریک اجتماعی دیگر در جلسه روز شنبه منطقی تر پای میز مذاکره بیایند و واقعیات زندگی کارگران و سال سختی را که پشت سر گذاشتند مدنظر قرار دهند، حتما در معین مزد به نتیجه خواهیم رسید.

براساس این گزارش، کمیته دستمزد در آخرین نشست خود هزینه ماهانه سبد معیشت خانوارهای کارگری فارغ از هزینه های درمان و اجاره بها و تنها در بخش خوراکی ها را شش میلیون و 895 هزار تومان اعلام نمود.

این رقم سال گذشته چهار میلیون و 960 هزار تومان اعلام شده بود و بر این اساس نمایندگان کارگری در کوششند این اختلاف هزینه در معین دستمزد سال آینده به نوعی جبران گردد تا اثرگذاری لازم را داشته باشد.

منبع: ایسنا

آخرین اخبار مالی را از کانال تلگرام خبرنگاران دنبال کنید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 15 فروردین 1400 بروزرسانی: 15 فروردین 1400 گردآورنده: smslovely.ir شناسه مطلب: 1496

به "آخرین خبرها درباره رقم دستمزد کارگران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین خبرها درباره رقم دستمزد کارگران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید